Google zmieni rynek telefonów komórkowych

Google planuje znacząco wpłynąć na rynek telefonów komórkowych na świecie poprzez wprowadzenie własnego modelu telefonu. Firma rozpoczęła już rozmowy z operatorami sieci komórkowych na temat wprowadzenia na rynek swojego smartfona.

Produkcja własnego urządzenia ma umocnić pozycje Google jako czołowego producenta oprogramowania do smartfonów, a przejęcie całkowitej kontroli w zakresie designu, procesu produkcji, działań marketingowych oraz możliwości decydowania o rodzaju i częstotliwości aktualizacji systemu operacyjnego pozwoli firmie w pełni konkurować z produkującym iPhone’a, koncernem Apple. Ma również wzmocnić pozycję oferowanych przez siebie serwisów i usług, takich jak system wyszukiwania Google czy Google Play (serwis z aplikacjami mobilnymi).

Na każde pięć telefonów sprzedawanych obecnie na świecie cztery „napędzane” są systemem operacyjnym Android, który to nieustannie udoskonalany jest przez jego twórcę, firmę Google. Niestety, pomimo tego, iż system Android obecny jest na większości sprzedawanych telefonów komórkowych, Apple wciąż dominuje jako ekskluzywna marka, pożądana przez wielu użytkowników urządzeń mobilnych. Mnogość i różnorodność urządzeń, na których zainstalowany jest system Android, a także różnice w jego konfiguracji na urządzeniach produkowanych przez różne firmy powodują, iż niektórzy użytkownicy czekają miesiącami na możliwość uaktualnienia systemu operacyjnego swojego telefonu, mimo dostępności najnowszej wersji Android’a. Co więcej, wielu użytkowników, z uwagi na ograniczenia wprowadzone przez danego producenta, nie ma nawet możliwości uaktualnienia systemu swojego ulubionego smartfona, przez co skazani są na dożywotnie używanie przestarzałej, a co się z tym wiąże, mniej stabilnej, mało atrakcyjnej pod względem funkcjonalności oraz znacznie mniej bezpiecznej wersji systemu. Sytuacja taka nie ma miejsca w przypadku produktów wytwarzanych przez firmę Apple, gdzie wszyscy użytkownicy otrzymują możliwość aktualizacji systemu swojego iPhone’a w tym samym czasie. Dla swojego nowego produktu, Google zamierza realizować dokładnie taka samą politykę w zakresie dostępności i możliwości aktualizacji oprogramowania jak Apple.

Google, od dawna już, uczestniczy pośrednio przy wprowadzaniu na rynek telefonów komórkowych i tabletów. Firmy takie jak LG, Asus czy Huwawei, przy współpracy z Google, oferują urządzenia mobilne pod nazwą Google Nexus. Pomimo planów wprowadzenia na rynek całkowicie własnego telefonu, firma Google będzie nadal wspierać smartfony z serii Google Nexus. Najnowszy Nexus będzie produkowany przez tajwańską firmę HTC.

Obraz użyty w tym poście został utworzony przez Fernando Ruiz Altamirano i jest udostępniony na licencji CC-BY-2.0.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

    Archiwa

    Kategorie

    Meta

    pa Opublikowane przez: